Ocieplanie ścian zewnętrznych – rozmaite metody i materiały, jednak jeden cel

Jakość jak i również komfort życia zarówno po nowo powstających, jak jak i również w wykończonych już ongiś budynkach zależy przede wszelkim od odpowiednio wykonanej termoizolacji. Jaką metodą powinno się ją wykonać, jakie materiały wyselekcjonować oraz jakie są w tej chwili trendy w budownictwie powiązane właśnie z tematyką ociepleń? Odpowiedzi na te pytania poniżej.

Ocieplanie ścian zewnętrznych — wady i zalety popularnych materiałów izolacyjnychSłużące do ocieplania ścian zewnętrznych zazwyczaj wykorzystywanymi materiałami są styropian (jeżeli chodzi o ściany zewnętrzne, warto postawić na coraz bardziej popularny styropian grafitowy) oraz wełna mineralna (w tym wełna szklana i wełna skalna). Warto wiedzieć, że pod w stosunku do ciepłochronności mają one bardzo podobne właściwości (cechują się podobnym współczynnikiem przewodności cieplnej) – znacznie różnią się z kolei przepuszczalnością pary wodnej, elastycznością, reakcją w chemikalia oraz odpornością na ogień.

Jeżeli chodzi o styropian, to jego naczelną zaletą jest to, iż cechuje się niską nasiąkliwością, ale jednocześnie słabo przepuszcza parę wodną, co ogranicza możliwości odprowadzania wilgoci i może z czasem przewodzić do zawilgocenia murów (zjawisko to następuje najczęściej wówczas, gdy w budynkach sprawnie nie funkcjonuje wentylacja, są one zalane lub zostały długotrwale niedogrzewane).

Kolejnym niejednokrotnie wybieranych materiałem jest wełna mineralna, w jej przypadku nie występują problemy wraz z „oddychaniem ścian”, jednak przy przypadku, gdyby uległa ona zamoknięciu np. podczas zalania będzie ona bardzo czasochłonnie utrzymywać wilgoć, co kierować będzie do spadku jej właściwości izolacyjnych. Aby uniknąć niepożądanego namoknięcia, jej witryna www zewnętrzna zawsze musi okazać się odpowiednio zabezpieczona. Co ważne, wełna mineralna i do niej odmiany to materiały niepalne oraz odporne na duża liczba substancji chemicznych (w przeciwieństwie do styropianu), co stanowi ich bardzo dużą zaletę.

Ocieplanie metodą lekką mokrą (metodą ECTIS lub BSO)Ocieplanie metodą lekką mokrą w wypadku nowo powstających domów polega na oklejaniu towarem ociepleniowym, którym jest najczęściej wełna lub styropian stosownie oczyszczonych i zagruntowanych elewacji. Na tak ułożonym ociepleniu wykonuje się warstwę zbrojoną z zaprawy (wewnątrz tej dziewczyny zatapiając siatkę zbrojącą spośród włókna szklanego). Na końcu wykonuje się tynk cienkowarstwowy.

Do wad tej strategie zaliczyć można dużą wrażliwość na ewentualne błędy wykonawcze, których skutki takie jakim sposobem pękanie tynku czy odpadanie ocieplenia ujawnią się wówczas po pewnym czasie. Dodatkowo trzeba wiedzieć, że możliwe naprawy w przypadku zastosowania tej technologii nie przylegają do najłatwiejszych.

Metoda posiada jednak również dużo zalet – jej popularność i dostępność sprawiają, że jest ona stosunkowo tania. Odziałuje na to przede wszelkim niewielka grubość ocieplonej elewacje przy zachowaniu bardzo dobrych właściwości izolacyjnych. Dodatkowo ten rodzaj izolacji to łatwość wyeliminowania mostków termicznych, co jest zmorą wszystkich fachowców absorbujących się ociepleniami.

Ocieplanie metodą lekką suchąOcieplanie strategią lekką suchą jest alternatywą dla poprzedniego rozwiązania polegającą za zakupach grupowych, że materiał termoizolacyjny jest łączony ze ścianą zewnętrzną w sposób maszynowy (stosując specjalne kołki). Nazwa ocieplanie metodą suchą zawartosc kojarzy się z tym, że elewacja budynku, na jakim zastosowana zostanie ta technologia, musi być wykonana wraz z tzw. materiału suchego (np. deski, kształtki betonowe czy chociażby paneli drewnopodobnych). Strategia łączenia materiału izolacyjnego ze ścianą jest bardzo różny w zależności od samej elewacji – w mnogości przypadków jest to sposób opatentowany przez danego wytwórcy i podczas wykonywania tego rodzaju ocieplenia trzeba się dokładnie trzymać jego zaleceń. Po metodzie tej wykorzystuje się głównie średnio gęstą albo miękką wełnę skalną lub szklaną oraz oczywiście styropian.

Przy stosowaniu tej metody bardzo ważna jest stosowna warstwa osłonowa, którą zabezpieczy izolację cieplną – wykonać ją można z arbitralnego materiału, który będzie odpowiednio odporny na wpływy kryteriów atmosferycznych (np. blacha lub oblicówka z tworzywa sztucznego). Minusem tego rodzaju ocieplenia jest to, że potrzeba wykonania rusztu (do którego montuje się ocieplenie) sprawia przerwanie ciągłości izolacji, natomiast co za tym idzie, zmniejszenie szczelności całej separacji. Wiele osób do wad tego rodzaju ocieplenia zalicza również wygląd elewacji spośród okładzin, które nie w każdej sytuacji pasują do architektury danego budynku.

Metoda ta posiada jednak również sporo korzyści, do których zalicza można m. in. to, iż łatwo naprawia się ewentualne uszkodzenia, a jej montaż możliwy jest do zrobienia nawet zimą, co jest bardzo ważne w sytuacji nowoczesnej technologii budowania domów.

Ocieplanie ścian zewnętrznych to jedna z podstawowych prac robionych podczas budowy nowego gmachu – przed podjęciem decyzji o wyborze odpowiedniej strategie, a także materiału wykorzystanego do jej wykonania powinno się dokładnie przeanalizować swoje wymagania i w ten środek podjąć ostateczną decyzję. Nie zapomnijmy przede wszystkim o jednym – w przypadku ocieplenia domu nie warto robić oszczędności na materiale izolacyjnym, natomiast także na wyborze odpowiednich fachowców, ponieważ nawet najkorzystniejsze materiały, ale źle użyte nie zapewnią odpowiedniej separacji budynku.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *